Конспект современного урока коми литературы с использованием ИКТ и ЭОР
«Лебедевлöн М.Н. «Самöвар» басняын йöзлысь сямсö предметъяс пыр восьтöм».
-
|
ФИО (полностью)
|
Акимова Людмила Николаевна
|
-
|
Место работы
|
МБОУ «СОШ» с. Щельябож, Усинского района
|
-
|
Должность
|
учитель коми языка и литературы
|
-
|
Предмет
|
Коми литература (родной )
|
-
|
Класс
|
6
|
-
|
Тема и номер урока в теме
|
«Лебедевлöн М.Н. «Самöвар» басняын йöзлысь сямсö предметъяс пыр восьтöм», № 1
|
- Цель урока: Создание условий для инсценирования басни М.Н.Лебедева «Самöвар», раскрытие характеров героев через сценку.
8. Задачи:
- обучающие: организация деятельности для освоения новых знаний, выявление человеческих недостатков через басни; теория литературы: басня, аллегория, мораль.
-развивающие: развитие творческой активности учащихся; обогащение словарного запаса языка, содействие формированию навыков сотрудничества, обеспечение применения учащимися басен в разных жизненных ситуациях.
-воспитательные: воспитание осознанной потребности в знаниях; содействие формированию навыков сотрудничества, воспитание чувства ответственности за свой труд и уважение к чужому труду.
9.Тип урока: урок открытия новых знаний в технологиии деятельностного метода.
- Формы работы учащихся: фронтальная, групповая, парная, индивидуальная.
- Необходимое техническое оборудование: компьютер, мультимедийный проектор, экран, презентация, учебник, таблица, буклет – инструкция, лист самооценки.
Конспект урока.
№
|
Этап урока
|
№ слайда
|
Ход урока
|
Деятельность учителя
|
Деятельность ученика
|
Время
|
1
|
Мотивирование к учебной деятельности
|
Слайд №1
Слайд№2
|
-Бур лун!
-Мый ті казяланныд ас гőгőрсьыныд? (слайд вылын вужъя пу, коръясыс нюмъялöны, а вужъясыс чуймöмаöсь).
- Кутшöм роч литература произведениелы лöсялö тайö серпасыс?
- Коді сійöс гижис?
- Кутшöмöн И.Крылов петкöдліс пулысь коръяссö? А вужъяссö? Мый сераліс?
- А кутшöм жанрö ті пыртанныд тайö гижöдсö?
- Мый сэтшöмыс басня? Кымын юкöнысь артмö? Кытысь позьö видзöдлыны?
(Челядь висьталőны, мый Крылов сераліс йöзлысь ышнясьöмсö да тшапитчöмсö. Висьталöны, мый корсьны определениеяссö , медым вспомнитны, позьö В.Мартыновлöн Коми литературоведческöй словарь-справочникысь , восьтöны сійöс, корсьöны, мый сэтшöмыс басня, мораль).
- А коми литератураын эм басня гижысьяс?
(Öти велöдчысь петö неыджыд М.Н.Лебедев йылысь юöрöн, кодöс дасьтöма öтуввез отсöгöн http://foto11.com/komi/writer/lebedev.php )
- И не сöмын М.Лебедев коми литератураын басня гижысь, но нöшта и Г.С.Лыткин, И.А.Куратов,
В.Т. Чисталёв да мукöд.
|
-проверка готовности к уроку;
-создание благоприятного психологического климата;
- приветствует учащихся, проверяет готовность к совместной деятельности.
|
-самоопределение (Л);
- смыслообразование (Л);
- внутренняя позиция школьника (Л);
- учебно-познавательная мотивация (Л);
- планирование учебного сотрудничества (К)
|
5 мин
|
2
|
Актуализация и фиксирование индивидуального затруднения в пробном учебном действии
|
Слайд№ 3, 4
|
-Тіян водзын эм М. Лебедевлöн «Самöвар» басня. http://foto11.com/komi/writer/lebedev_fables.shtml
Лыддьöй сійöс öтчыдысь асшöра, мöдысь – параясын. Ставыс –ö тіянлы гöгöрвоана? Эм-ö кутшöмкö сьöкыдлун. (Челядь висьталöны, мый текстын эмöсь тöдтöм кывъяс )
- Кытысь ми вермам корсьны тайö кывъяслы вуджöдöм?(гырнич, рач, чугун пöрт) (Велöдчысьяс вочавидзöны, мый позьö аддзыны кывкудысь, öтуввезысь) http://www.fulib.ru; http://www.nbrkomi.ru/kk/komi/raiony/priluz/kultura/dekorativno_prikladnoe_iskusstvo/narodnye_remesla_i_promysly/; (серпасъяс да на дорö комментарий)
|
- создать условия, чтобы учащиеся получили конкретное представление об основной идее изучаемого вопроса
|
- мотивационная основа учебной деятельности (Л);
- смыслообразование (Л);
-анализ, синтез, сравнение, обобщение (П);
-структурирование знаний (П);
-извлечение необходимой информации из прочитанных текстов (П);
-смысловое чтение, осознанное и произвольное построение речевого высказывания в устной речи (П,К);
- построение логической цепи и рассуждения (П);
- достаточно полное и точное выражение своих мыслей в соответствии с задачами и условиями коммуникации (К);
- формулирование и аргументация своего мнения и позиции в коммуникации (К);
- учёт разных мнений, координирование в сотрудничестве разных позиций (К);
|
4 мин
|
3
|
Выявление места и причины затруднения
|
|
- Коді басняас медшöр геройясыс? (Челядь вочавидзöны, мый Самöвар да Сьöд чугун пöрт).
- А збыльысь тайö предметъясыс вермасны сёрнитны?
( Челядь вочавидзöны, мый оз, татшöмыс вермас лоны сöмын мойдын).
- А кодöс на пыр петкöдлöма М.Лебедев? (Велöдчысьяс вöчöны кывкöртöд, мый , гашкö, йöзöс).
- А тi тöданныд кыдзи шусьö татшöм сяма мöдарö вежöртöмыс? (Аллегория, видзöдлöны кывкудысь)
- Кутшöм йöзöс петкöдліс Лебедев М.Н. аслас гижöдас?
( Челядь вочавидзöны, мый бурöс и лёкöс).
- Кöсъянныд – ö тi тöдмавны унджыктор тайö басня йылысь? (Да)
|
|
- учебно-познавательный интерес (Л);
- смыслообразование (Л);
- анализ, синтез, сравнение, обобщение (П);
- подведение под понятие (П);
- определение основной и второстепенной информации (П);
-подготовка и формулирование проблемы (П);
- учёт разных мнений, координирование в сотрудничестве разных позиций (К);
- формулирование и аргументация своего мнения и позиции в коммуникации (К);
|
2 мин
|
4
|
Построение проекта выхода из затруднения (цель и тема, способ, план, средство)
|
|
- Сідзкö, мый йылысь ми кутам сёрнитны урок вылын?(М.Н.Лебедевлöн «Самöвар» басня йылысь)
- Гижам талунъя кадпас да тема: «Лебедев М.Н. «Самöвар» басняын йöзлысь сямсö предметъяс пыр восьтöм».
- Мый ми кутам вöчны урок вылын? ( Челядь вочавидзöны, мый кутасны сёрнитны сы йылысь, кыдзи сяммис М.Лебедев петкöдлыны самöвар да чугун пöрт отсöгöн мортлысь этшсö).
- Челядь, а ті бы кöсйынныд петкöдлыны тайö баснясö сцена вылын? (Да.)
-Кутшöм мог сувтöдам ас водзын? (Бура тöдмасьны басняыскöд, восьтны геройяслысь сямнысö, медым бура пуктыны сценка, сяммыны ворсны найöс).
|
Определение темы урока, постановка цели и задач урока, осознание и принятие их учащимися.
О чем мы будем говорить на уроке? Какие цели стоят перед нами на сегодняшнем уроке?
|
- самоопределение (Л);
- постановка познавательной цели (П);
- познавательная инициатива (Р);
- планирование, прогнозирование (Р);
- построение логической цепи рассуждения (П);
- построение речевых высказываний (П);
- выбор наиболее эффективных способов решения задач (П);
- планирование учебного сотрудничества (К);
|
3 мин
|
5
|
Реализация построенного проекта
|
Слайд№5
Слайд№6
|
-Мый ми тіянкöд кужам да вермам, медым пöртны олöмö могъяснымöс? (Мичаа лыддьыны, вочавидзны юалöмъяс вылö).
- Ті висьталінныд, мый М.Лебедев петкöдліс бур да лёк мортöс аслас гижöдын. Бур мортöн коді вермас лоны? (Шань, кывзысь, вежöра, уджач морт)
А лёкöн? (ышнясьысь, тшапитчысь, дыш, кывзысьтöм, пинясьысь морт).
- А миян геройяс кутшöмöсь? (Самöвар ышнясьысь, тшапитчысь; Чугун пöрт уджач).
Проблемнöй юалöм (кык чукöрлы):(приложение 1)
Мыйла уджалысь мортсö петкöдлöма сьöд чугун пöрт пыр, а ышнясьысь мортöс – самöвар пыр? Кодi олöмын коланаджык: ышнясьысь морт либö рам, уджач морт?
-Медым вочавидзны тайö юалöм вылö видлам группаясын учебник да олöмысь тöдöмлунъяс отсöгöн тыртны сетöм таблица да туявны сійöс.
Самöвар- ышнясьысь морт
|
Чугун пöрт – уджалысь морт
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Вочавидзöм:
Самöвар- ышнясьысь морт
|
Чугун пöрт – уджалысь морт
|
Мича чужöмбан
|
Сьöд
|
Ме мукöд пöлöс дозмукъясысь дона
|
Тöдö ассьыс уджсö
|
Ме югъяла да пуа-варга
|
Сьöд удж вöчысь
|
Ошйысьö
|
Оз ошйысь
|
Пузьöднысö васö сöмын вермö
|
Кужö вöчны унатор
|
Чатöртöма нырсö
|
Оз ышнясь
|
Мукöдъяслысь уджсö пыдди оз и пукты
|
Пыдди пуктö мукöдлысь уджсö
|
Уна больгö-этша вöчö
|
Вöчö ассьыс уджсö вит вылö
|
Асьсö сöмын радейтö да пыдди пуктö.
|
Уджач коми йöз эз повлыны некутшöм уджысь, ёна уджавлiсны му вылын, сы вöсна, гашкö, и шулiсны коркö найöс сьöд удж вöчысьясöн.
|
Кывкöртöд: М.Лебедев петкöдлiс уджалысь мортсö сьöд чугун пöрт пыр, сы вöсна мый чугун пöрт , кыдзи и уджач морт оз пов некутшöм уджысь, унатор кужö, а ышнясьысь мортöс – самöвар пыр, сы вöсна мый самöвар, кыдзи и ышнясьысь морт кужö сöмын больгыны да мукöдöс аддзыны. Олöмын уджач йöз ёна колöны, а ышнясьысь йöз – ньöти.
-Юкны кö баснянымöс кык юкöн вылö, кутшöм юкöн позьö шуны миян таблицалы нöшта кывкöртöдöн? (Бöръя юкöн – мораль, лыддьöны сiйöс).
|
- создать условия, чтобы учащиеся получили конкретное представление об основной идее изучаемого вопроса
|
- нравственно-этическое оценивание усваиваемого содержания (Л);
-осознание ответственности за общее дело (Л);
- следование в поведении моральным нормам и этическим требованиям (Л);
- анализ, синтез, сравнение, обобщение, классификация (П);
- выдвижение гипотез и их обоснование (П);
- познавательная инициатива (Р);
- поиск необходимой информации (П);
- установление причинно-следственных связей, доказательство (П);
- формулирование и аргументация своего мнения и позиции к коммуникации (К);
- учёт разных мнений , координирование в сотрудничестве разных позиций (К);
- достижение договоренностей и согласование общего решения (К);
- управление поведением партнера (К);
- адекватное использование речевых средств для решения коммуникационных задач (К)
|
7 мин
|
6
|
Первичное закрепление с проговариванием во внешней речи
|
|
- Сiдзкö, тайö удж вöчöм бöрын, мый тi ещö верманныд нин вöчны сценка пуктiгöн?
(Кывъясöн да колана интонацияöн петкöдлыны уджач да ышнясьысь мортöс)
-Быд группа бőрйő авторöс, Самöварöс да Чугун пöртöс. Челядь кывзöны öта – мöднысö да бöрйöны медбур ворсысьöс (Артмő челядьлőн аслыссяма диагностика (прослушивание), кодi кужас кутшöм персонажöс петкöдлыны.)
|
- определить, как усвоен новый материал, устранить пробелы в его понимании
|
- контроль (Р);
- коррекция (Р);
- самостоятельный учёт установленных ориентиров действия в новом учебном материале (П);
- построение речевых высказываний (П);
- планирование учебного сотрудничества (К);
|
6 мин
|
7
|
Самостоятельная работа с самопроверкой по эталону
|
|
-Челядь, а őні ті группаясőн кывзанныд, кутшöм интонацияöн лыддясны тайö баснясö миян гöсьтъяс, культура керкаысь артистъяс- миян 10 классын велöдчысьяс . А сэсся асьныд петкöдланныд миянлы, кыдзи тiян артмö. (артистъяс представитчöны да петкöдлöны сценка)
- Прőверитам уджнымőс, лöсьöдам гöсьтъяс отсöгöн.
-Молодечьяс!
|
- формирование навыков;
- проверить знания учащихся
|
- просмотр сценки, анализ , сравнение, обобщение, классификация (П);
- самостоятельный учёт выделенных ориентиров действия в новом учебном материале (Р);
- познавательная инициатива (Р);
-осуществление самоконтроля по результату и по способу действия (Р);
|
8 мин
|
8
|
Включение в систему знаний и повторение
|
Слайд № 7
|
- Челядь, вот ми тiянкöд сёрнитiм М.Лебедевлöн «Самöвар» басня йылысь . Ми нин тiянкöд тöдам, мый сэтшöмыс синквейн. А Кужанныд-ö тi дасьтыны параясын схема отсöгöн (приложение 2) либö аддзыны öтуввезысь http://akimovaln.ucoz.ru/ татшöм сяма синквейн , медым лöсялiс миян темалы?(Да, Синквейн – тайö неыджыд формаа, рифматöм кывбур, кодi артмöма 5 визьысь да нуö ас пытшкас колана информация). Челядь бöрйöны темаяс пиысь öтикöс да артмöдöны параясöн синквейн: «Уджач морт», «Ышнясьысь морт», «Басня»
|
- закрепить в памяти учащихся полученные знания
|
-нравственно-этическое оценивание усваиваемого содержания (Л);
- поиск и выделение необходимой информации в парах (П);
- умение структурировать знания (П);
|
5 мин
|
9
|
Рефлексия учебной деятельности на уроке (итог)
|
Слайд № 8
|
- Мый ті тőдмаллінныд выльторсő?
-Пőртсис-ő тіян ас водзаныд сувтőдőм могныд?
- Кутошőм удж вőлі вőчны интереснő?
-Кутшőм удж тіянлы вöлі сьőкыдджыкőн?
- Кыдзи донъяланныд ассьыныд уджалőмнытő урок вылын?(приложение 3)
- Гортса удж : 1.Дасьтыны сценка (2 чукöрлы), костюмъяс, маскаяс; 2. корсьны важ коми кöлуй, колана шылад öтуввезысь.
- Аттьő бура уджалőмысь.
|
- дать анализ и оценку успешности достижения цели
|
- внутренняя позиция школьника (Л);
- самооценка на основе критерия успешности (Л);
- рефлексия способов и условий действия (Л);
- адекватное понимание причин успеха/неуспеха в учебной деятельности (Л);
-контроль и оценка процесса и результатов деятельности (П);
- формулирование и аргументация своего мнения (К)
|
5 мин
|
Приложения к уроку.
Приложение 1.
Проблемнöй юалöм (кык чукöрлы):
Мыйла уджалысь мортсö петкöдлöма сьöд чугун пöрт пыр, а ышнясьысь мортöс – самöвар пыр? Кодi олöмын коланаджык: ышнясьысь морт либö рам, уджач морт?
Самöвар - ышнясьысь морт
|
Чугун пöрт – уджалысь морт
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Приложение 2.
Приложение 3
Ассьым удж донъялöм
О.Н.________________________________
Чукöрын да параын удж донъялöм (0-5 синмöдз)
|
Ачымöс донъялöм
|
Чукöрлöн, да паралöн донъялöм
|
Ме пыртi ыджыд пай чукöр, пара уджö
|
|
|
Ме кужа кывзыны да босьтны тöд вылö мöдлысь мöвп
|
|
|
Ме сямма сулавны аслам мöвп да кывъяс вылын
|
|
|
Ме кöсъя гöгöрвоны да вöчны став сикас уджсö
|
|
|
Ме кужа уджавны чукöрын,параын меным накöд бур
|
|
|
|